Apple AirTag yüzünden yine mahkemelik oldu; işin sonu iyi yere varmayacak

Şirket, bu iddialar nedeniyle başlatılan dava sürecinden kaçamayacak. Bu durum, teknoloji devinin gizlilik ve güvenlik politikaları üzerinde yeniden düşünmesini gerektirebilir. Kullanıcıların güvenliğini sağlama konusunda Apple‘ın atacağı adımlar merak konusu olmaya devam ediyor.

San Francisco’da bir yargıç, Apple’ın AirTags ürünüyle oluşturduğu potansiyel takip riskleri nedeniyle şirketi ihmalkârlıkla suçlayan bir davayla yüzleşmek zorunda olduğuna karar verdi. Sınıf davasında yer alan yaklaşık üç düzine iddianın büyük bir kısmı reddedilse de, ABD Bölge Yargıcı Vince Chhabria, üç davacının iddiaları temelinde Apple’ın davayı reddettirme teklifini reddetti. Davacılar, takip edildiklerinde AirTags’ın güvenlik özelliklerinde ciddi problemler olduğunu ve bu güvenlik kusurlarının kendilerine zarar verdiğini iddia ediyorlar.

Apple AirTag yüzünden yine mahkemelik oldu; işin sonu iyi yere varmayacak

Dava, Apple’ın Bluetooth eşya takipçilerinin kötüye kullanılma potansiyeli konusunda uyarıldığını ve bu nedenle California yasaları gereğince sorumlu tutulması gerektiğini savunuyor. Ancak Apple, bu iddialara katılmıyor. Şirket, AirTags’ı piyasaya sürdükten sonra, takip girişimlerini engellemek amacıyla güvenlik özelliklerini güçlendiren bir güncelleme yayınladı. Bu güncelleme, AirTags’ın sahibinden belirli bir mesafeye ulaştığında yüksek ses çıkarmasını ve bilinmeyen takipçiler hakkında bildirimler alınmasını sağlıyor. Apple ve Google, ayrıca geçtiğimiz yıl, takip cihazlarının kötüye kullanımıyla proaktif olarak mücadele etmek amacıyla endüstri standartlarını geliştirmek üzere birlikte çalıştıklarını duyurdu.

Yine de dava, AirTags’ın “takipçilerin ve kötüye kullanıcıların tercih edilen silahı haline geldiğini” savunuyor. Bu dava, Kuzey California bölge mahkemesinde açıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x